2017 Literary Contest Winners

 

2017 LITERARY EXHIBITOR OF THE YEAR
James Alex Veech

 

Div. 313 Carry the Light Book Cover Art Contest

1st Place: Girl with Firefly, Heather Theroff
2nd Place: Bird of Paradise, Donald Shernock

 

Div. 325-01 Persuasive Essay

HM: Craven Media, Detached Public: We Have Met the Enemy and He Is Us,
Mimi Vaillancourt

 

Div. 325-02 Literary Essay

1st Place: The People Next Door Step Up, Michelle Carter
2nd Place: Selenium’s Sacrifice, Robert Dubrow
3rd Place: Moscow’s Only Smoke Detector, Michelle Carter
HM: It’s Old Women Who Run Russia, Michelle Carter

 

ESSAY BEST OF SHOW

The People Next Door Step Up
Michelle Carter

 

Div. 326-01 Personal Memoir

1st Place: The View from Erroll’s House, Mary Beth O’Conner
2nd Place: A Distant Memory, Sheena Arora
3rd Place: Kindergarten Slammer, Linda Fredericks
HM: Out for a Spin, Marjorie Johnson
HM: Between Takes, Sue Barizon< HM: Sold! On a Small Town Saturday, Ellaraine Lockie

 

Div. 326-02 Lifestyle Memoir

1st Place: Get in Their Heads, Robert Dubrow
2nd Place: The Whole Truth, Evie Groch
3rd Place: Matchbox Dreams, Karen Hartley

 

MEMOIR BEST OF SHOW

The View from Erroll’s House
Mary Beth O’Connor

 

 

Div. 327 Best Blog

1st Place: Journey of One Drop of Water, Cherilyn Jose
3rd Place: No More Political News, Sheena Arora
HM: Little Free Library, Eva Barrows

 

Div. 328-02 Audiobook Contest

1st Place: Super Holly Hansson in: The Intellecta-Rhapsody!, Dave M. Strom
3rd Place: Tell My Dad, Ram Muthiah

 

Div. 329-01 Digital Recorded Lyric Songwriting Contest: American/Folk/County

2nd Place: Back Where I Belong, Jim Duncan

 

Div. 329-03 Digital Recorded Lyric Songwriting Contest: Singer/Songwriter/Indie

HM: Lazarus, Sam Kauffman

 

Div. 330 Publisher’s Choice Novel Chapter Contest

1st Place: All Nuts Are Not Created Equal, Jean Morrow
HM: Facing the Music, Shannon Brown
HM: The Short Arm of Chromosome 4, Carol Efron

 

Div. 331 Genre Novelist First Chapter Contest

1st Place: Voices in the Night, David Wolf
2nd Place: Monsoon Nights, Seana Graham
3rd Place: The Meeting, Jac A. Fitzenz
HM: Focus on Death, Donna Harper

 

Div. 332 Heroes Arise Heroic Deed Contest

1st Place: Justice Matters, Ron Vergona

 

Div. 333-01 Short Story, General Fiction

1st Place: Old River Road, Kimberly Schultz
2nd Place: Heirloom, Angela Yang
3rd Place: Crow Secrets, Megan Clancy

 

Div. 333-02 Short Story, General Fiction, Senior

1st Place: Scaffolding Over Invisible Odds, Luanne Oleas
2nd Place: The Boy Who Hung the Moon, Luanne Oleas
3rd Place: Empowered, Lisa Johnson
HM: Ticket to Freedom, Carolyn Donnell
HM: The Cold Breakfast, Linda Marie Pillay

HM: Flight, Thomas Kirkpatrick

 

Div. 333-04 Short Story, Science Fiction/Fantasy, Senior

1st Place: EVA, Doug Baird
2nd Place: It’s a Fake! Carolyn Donnell
3rd Place: Cal “The Intellectual” Critbert in: The Lutefisk Door! Dave M. Strom
HM: Biometrical Psychology 101, Evie Groch

 

Div. 333-05 Short Story, Mystery/Thriller

1st Place: The Last Chapter, Kimberly Schultz
2nd Place: The Darkness Within Humanity, Kassandra Cooney
3rd Place: A Late Night Visit, Megan Clancy

 

Div. 333-06 Short Story, Mystery/Thriller, Senior

1st Place: Night School, Penelope Anne Cole
2nd Place: Gaylyn, Evie Groch
HM: Stopped, Lisa Johnson

 

Div. 333-08 Western/Historical, Senior

HM: Margie Goes West, Lisa Johnson

 

Div. 333-09 Humorous

HM: The Birthday Committee, Eva Barrows

 

Div. 333-10 Short Story, Humorous, Senior

1st Place: The Yipka Follies, Thomas Kirkpatrick
2nd Place: Visiting Nirvana, Valerie Stoller
3rd Place: Billy’s Belly, James Alex Veech
HM: The Boarding Pass, Evie Groch

 

SHORT STORY BEST OF SHOW

Scaffolding Over Invisible Odds
Luanne Oleas

 

Div. 334-01 Poetry, Free Form Poem, Exhibitor 54 Years Old or Younger

2nd Place: Candles, Taylor Martin
3rd Place: My Dear Hanuman, Sheena Arora
HM: Sun Snake, Taylor Martin

 

Div. 334-02 Poetry, Free Form Poem, Senior

1st Place: Almaz Ayana, in the Style of Billy Collins, James Alex Veech
2nd Place: The Smile, Jo Carpignano
3rd Place: Can We See the Light, Karen Franzenburg
HM: Once More Before I Go, James Alex Veech
HM: Recital: Three Dancing Fuchsias, Karen Hartley

 

Div. 334-03 Poetry, Structured Poem, Exhibitor 54 Years Old or Younger

1st Place: The Earth Reflects the Sky, Heather Theroff

 

Div. 334-04 Poetry, Structured Poem, Senior

1st Place: Coming Home in a Haibun, Ellaraine Lockie
2nd Place: Water, Kathy Boyd
3rd Place: Global Warming, Ida J. Lowenstein
HM: Limerick Challenge, Kathy Boyd
HM: Wisdom’s Cost, Stanley Gedzelman

 

POETRY BEST OF SHOW

Almaz Ayana, in the Style of Billy Collins
James Alex Veech

 

 

Div. 335 SF Peninsula Writers Club Writer of the Year Short Story

1st Place: The Marksmen, James Alex Veech

 

Div. 336 The Immigrant Experience

2nd Place: Giuseppe and the Earthquake, Jo Carpignano